Yabancı Diller Yüksekokulu

Sıkça Sorulan Sorular

Yabancı Diller Yüksekokulu

ADAY ÖĞRENCİLER İÇİN SIKÇA SORULAN SORULAR

1) İnternet ve bilgisayar laboratuvarı koşulları nasıldır?

Kampüs içinde kantinler dahil her alanda ücretsiz internet erişimi mevcuttur. Öğrencilerimizin yararlanabileceği kapasitede bilgisayar laboratuvarlarımız bulunmaktadır.

 

2) Yüksekokul dışı hareketlilik programları nelerdir?

Öğrencilerimiz başarılı olmaları halinde Türkiye’de başka bir üniversitede MEVLANA ve AB ülkelerinde ERASMUS uygulamasına katılarak bilgi ve becerileri ile mesleki gelişimlerini zenginleştirme olanağına sahiptir.

https://mevlana.trabzon.edu.tr/

https://erasmus.trabzon.edu.tr/

https://farabi.trabzon.edu.tr/

 

3) Yüksekokulun bulunduğu kampüs ve çevre sosyal ve kültürel faaliyetler açısından ne tür imkânlar sunmaktadır?

Yüksekokulumuzun bulunduğu Fatih Kampüsünde açık ve kapalı spor salonları, kültür merkezi ve drama odaları mevcuttur. Kampüse çok yakın spor alanları, devlet tiyatrosu, sinema salonları bulunmaktadır. Öğrenciler farklı kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler düzenleme ve katılma olanağına sahiptir.

 

4) Öğrencilerin kişisel, sosyal ve mesleki sorunları konusunda profesyonel düzeyde yardım alabilecekleri imkanlar var mı?

Üniversitemizin Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Araştırma ve Uygulama Merkezi deneyimli uzmanları ile elverişli ortam ve koşullarda öğrencilerimize ücretsiz destek sağlamaktadır.

https://pdr.trabzon.edu.tr/

 

5) Öğrencilerin kariyerlerini geliştirebilecekleri ve farklı kariyer deneyimleri yaşayabilecekleri imkânlar var mı?

Üniversitemizin Kariyer Araştırma ve Uygulama ve Araştırma Merkezi uzman kadrosuyla öğrencilerimize rehberlik yapmakta ve kariyer deneyimleri sağlamaktadır. 

https://kariyer.trabzon.edu.tr/

6) Bir lisans programından mezun olduktan sonra üniversitede akademisyen olarak kalabilmenin koşulları nedir?

Yüksek not ortalaması, ALES ve Yabancı Dil Puanına sahip olan öğrenciler lisans üstü eğitim yapmak koşuluyla üniversiteler tarafından ilan edilen Araştırma Görevliliği vb. kadrolara başvuru yapma imkanı bulabilirler.

 

7) Öğrencilerin katılabileceği bilimsel aktiviteler nelerdir?

Öğrencilerimiz yüksekokul içi ve yüksekokul dışı farklı bilimsel faaliyetlere katılabilmektedir. Öğrenci kulüpleri seminer, konferans, çalıştay türünden aktiviteler düzenlemektedir. Öğrencilerimiz öğretim elemanlarımızın danışmanlığında TÜBİTAK ve benzeri kuruluşların projelerinde görev alabilmekte ve bilimsel toplantılara katılabilmektedirler.

8)  Yüksekokulun konumu ve çevre özellikleri nasıldır?

Yüksekokulumuz kampüs merkezinde yer almaktadır. Kampüs içindeki KYK yurtlarına yürüme mesafesinde beş dakikadadır. Havaalanına, terminale, devlet tiyatrosuna, devlet hastanesine, özel hastaneye, stadyuma kısa sürede ve kolayca ulaşabilme imkânı vardır.  Kütüphane ve spor salonu mevcuttur. Ulaşım oldukça kolaydır. Üniversite çevresinde özel yurtlar, sağlık kuruluşları, bankalar, seyahat acenteleri, PTT ve kargo büroları, kurs merkezleri, kitapçılar vb. bulunmaktadır.

Menüyü Kapat